تبلیغات
نارنج سبز ورزش و حاشیه ها

نارنج سبز ورزش و حاشیه ها
تحلیل ورزش و حاشیه های آن
نویسندگان
نظر سنجی
آیا ورزش کشور را در زمان علی آبادی موفق می دانید ؟ابر برچسب ها
لینک های مفید
ورزش > دیگر ورزشها  - سرنوشت کشتهشدگان تیم ملی جودو در گفتوگو با معاون سازمان بازرسی

متخلفین از ترس، تعلیق را دستاویز می‌کنند

ورزش > دیگر ورزشها  - سرنوشت کشتهشدگان تیم ملی جودو در گفتوگو با معاون سازمان بازرسی

فرهاد عشوندی: معاون سازمان بازرسی کل کشور از تخلف مدیریت شده در پرونده تخلف صغرسن 4 ملی‌‌پوش فوت شده در پرواز تهران به ایروان خبر داد. حجت الله ایوبی در گفت و گو با روزنامه خبر با بیان این که این متخلفین که از لایه‌های مختلف سازمان ورزش هستند و به صورت آگاهانه اقدام به جعل اسناد هویتی بازیکنان برای حضور در رده سنی جوانان کرده‌اند، گفت: «عده‌ای متخلف از ترس برخورد قضائی با مطرح کردن بحث تعلیق‌های بین‌المللی سعی در اعمال فشار دارند اما سازمان بازرسی ایمان دارد قانونمداری بالاترین مصلحت برای ورزش کشور است

سازمان بازرسی چگونه شد که تصمیم گرفت پرونده صغر سن اعضای تیم ملی جودو را بررسی کند؟
بعد از سقوط هواپیما و درگذشت اعضای تیم ملی جوانان جودو، متأسفانه ما مطلع شدیم که تعدادی از ورزشکاران تیم‌ملی صغرسن داشتند و این تخلف به صورت مستمر در ادوار گذشته هم اتفاق ‌‌افتاده است. به همین دلیل تیم بازرسی کارشناسان ما در تهران و لرستان شروع به جمع‌آوری اطلاعات کرد و در پی تحقیقات جامع همکاران ما متأسفانه واقعیت این تخلف مدیریتی اثبات شد. سه نفری که اعلام شده در سانحه جان باخته‌اند، در قید حیات هستند و حتی بازرسان ما با این افراد دیدار داشتند که آنها در شرایط روحی بسیار بدی بودند و این تخلف باعث شده بود خود افراد و خانواده‌هایشان در شوک روحی بزرگی باشند و مشکلات زیادی هم برایشان ایجاد شده است. البته به تازگی ابهام در مدارک یکی از ورزشکاران ساکن استان کهگیلویه و بویر‌احمد هم به وجود آمده که کارشناسان ما به زودی پرونده آن مرحوم را هم بررسی می‌کنند‌ که ممکن است همین مشکلات را دو خانواده دیگر هم پیدا کرده باشند.

این حقیقت دارد که جعل اسناد برای ورزشکاران اصلی مشکل‌ساز شده است؟
بله متأسفانه، مشکلات سجلی و مشکلات هویتی برایشان ایجاد شده. الان این سه نفر اگرچه زنده هستند اما باید طبق قانون مدارک شناسایی‌شان باطل شود و ما سه نفر را داریم که اگرچه زنده هستند، دچار بی‌هویتی شدند. غیر‌از این، خانواده‌های جانباختگان هم قصد برگزاری مراسم تدفین و سوگواری جوانانشان را داشتند اما با مشکلی به این اسم که نمی‌توانستند برای فرزندانشان مراسم یادبود به اسم واقعی آنها بگیرند، دست به گریبان بودند. این مشکل را حتی در سنگ قبرها و صدور مجوز دفن هم داشتند که متأسفانه مشکلاتی عدیده را برای این خانواده‌ها ایجاد کرده بود. در نتیجه این تخلف باعث شد به جای سه خانواده ما 6 خانواده قربانی داشته باشیم و این عزیزانی که حالا دچار دردسر شدند هم خودشان از خانواده ورزش هستند اما حالا با مشکلاتی بغرنج دست و پنجه نرم می‌کنند و این برای ما تأسف‌بار است.

این تخلف توسط چه کسانی انجام شده است؟
بازرسی‌های اولیه ما نشان می‌دهد لایه‌های مختلفی از بدنه مدیریت‌های سازمان تربیت بدنی در این تخلف نقش داشته‌اند. از هیأت‌های ورزشی شهرستان و استان مربوطه تا مدیریت‌های بالاتر در تهران. درحال حاضر تا تکمیل نشدن روند رسیدگی به پرونده قصد نداریم از کسی به عنوان مقصر نام ببریم که چه کسانی این تخلف را مدیریت کرده‌اند اما آنچه روشن شده این است که ماجرا طوری نبوده که مسئولان بی‌اطلاع باشند و فقط چند جوان با اراده خود دستگاهی عریض و طویل در سازمان ورزش را فریب دهند. این برای ما محرز شده که آنچه رخ داده تخلفی مدیریت‌شده بوده است.

فوت‌شدگان با شناسنامه برادران خود شرکت می‌کردند یا افراد دیگر؟
این مدارک به ورزشکاران دیگری مربوط بوده است نه اینکه فقط از مدارک شناسایی اقوامشان استفاده کرده باشند. من الان خیلی دوست ندارم واژه جعل اسناد را برای اتفاقی که رخ داده به کار ببرم اما آنچه رخ داده تخلف مدیریتی بسیار بزرگی است.

اما آنچه می‌گویید یعنی این افراد با شناسنامه و پاسپورت‌های جعلی در مسابقات شرکت می‌کردند؟
بله متأسفانه، اما من الان نمی‌خواهم لفظی بیش از تخلف مدیریت‌شده را به کار ببرم اما متأسفانه آنچه می‌گویید رخ داده است البته ما در هفته آینده می‌توانیم نام مدیرانی که در این تخلف نقش داشتند را اعلام کنیم اما باید حتماً مراحل رسیدگی به پرونده تکمیل شود تا ما نام‌ها را مطرح کنیم.

این تخلف به لایه‌های بالاتر از فدراسیون جودو هم کشیده شده و مسئولان سازمان هم از آن آگاهی داشته‌اند؟
من همین قدر می‌دانم که ماجرا این طور نبوده که سه نوجوان لرستانی بخواهند این‌گونه برای خود چنین مدارکی را بسازند. باز هم تأکید می‌کنم این یک تخلف مدیریت شده بوده است.

این بار شاهد یک تراژدی بودیم تا تخلف صغر سن در جودو مشخص شود اما همین حالا درباره خیلی از تیم‌های دیگر پایه ملی ورزشهای ما این بحث مطرح است. آیا با این جرقه سازمان بازرسی به پرونده صغرسنی در ورزش رسیدگی می‌کند یا باید تراژدی دیگری رخ دهد تا تخلفی رو شود؟
متأسفانه اتفاق تلخی افتاد و همه ما به این تخلف پی‌بردیم. این می‌تواند نشانه‌ای باشد برای تکرار چنین تخلفی در ورزش‌های دیگر. به همین بهانه همکاران من این بحث را در شاخه‌های دیگر ورزشی هم رسیدگی می‌کنند تا خدای ناکرده شاهد تکرار چنین تخلفی نباشیم. دلیل این کار ما هم روشن است چون هم در عرصه بین‌المللی و هم در عرصه عمومی در میان مردم، ما باید اعتمادسازی کنیم یعنی مردم باید به مدیرانشان اعتماد داشته باشند. همین حوادث به ظاهر کوچک می‌تواند باعث سلب اعتماد باشد، هم در عرصه داخلی و هم در عرصه بین‌المللی یعنی اگر برای رده سنی‌ای مدالی در نظر گرفته شده، مردم ما انتظار ندارند که با جعل و خدای ناکرده کارهای نادرست به مدال برسند. باید جوان‌ها به مسابقات جوانان بروند که اگر مدالی کسب نشد مدیران ورزش در پی رفع مشکلی باشند که مانع از کسب مدالمان می‌شود نه اینکه با تخلف مدال بیاوریم. البته استدلال می‌کنند که این اتفاق در خیلی از کشورها می‌افتد اما، ایران خیلی از کشورها نیست. ما کشوری اسلامی و اخلاقی هستیم که مردم‌مان نمی‌پذیرند برای کسب یک مدال، مسئولان تن به هر تخلفی بدهند.

با ورود سازمان بازرسی به این پرونده، بحث احتمال تعلیق رشته جودو و ورزش به بهانه دخالت دولتی از سوی منابع نزدیک به سا‌زمان ورزش رواج پیدا کرده.‌.‌.
در پاسخ به این سؤال اولاً باید بگویم برای در نظر گرفتن مصالحی اینچنینی ما نمی‌توانیم بی‌قانونی را در کشور رواج بدهیم و لااقل بنده هم که با عرصه بین‌المللی آشنا هستم می‌دانم که این اقدامات پیشگیرانه، باعث بالا‌رفتن اعتبارمان در مجامع بین‌المللی می‌شود. فدراسیون‌های بین‌المللی می‌دانند که متأسفانه این تخلف در بسیاری از کشورهای جهان هست اما با برخورد ما می‌بینند که در جمهوری اسلامی ایران نهادهای نظارتی وارد می‌شوند و به شدت با چنین تخلفی که از سوی آن نهادها هم طرد شده، برخورد می‌کنند و هیچ ملاحظه‌ای هم در نظر گرفته نمی‌شود. این کار بدون شک باعث کسب اعتبار برای ورزشمان می‌شود. منتهی این کار یک هزینه‌هایی برای متخلفین دارد و آنها چون می‌دانند خودشان چه تخلفی انجام داده‌اند سعی دارند با این بحث‌های فرعی جوی را علیه برخورد با این دست تخلف‌ها به راه بیندازند.

به نظر می‌رسد این بحث تعلیق بین‌المللی دستاویزی شده برای اعمال فشار به نهادهای نظارتی، تا سازمان بازرسی به دنبال برخورد با تخلفات ورزشی نباشد. اما تنها یکبار و به خاطر دخالت سازمان ورزش در فوتبال که غیر‌قانونی بود، دچار مشکل شدیم.‌.‌.
به هرحال کارشناسان برجسته ما که هم به مسائل داخلی اشراف دارند و هم خیلی خوب مسائل بین‌المللی را می‌فهمند اعتقاد دارند قانونمداری و اجرای قانون، قانونگرایی و قانونمند‌شدن قطعاً به مصلحت کشور است و هیچ ملاحظه‌ای را بالاتر از اجرای قانون نداریم. این را هم به نفع کشور می‌دانیم. ممکن است یک وقت اجرای صحیح قانون در یک عرصه‌ای مشکل ‌ایجاد کند اما در بلند مدت به نفع کشور است.

و نحوه بررسی با این تخلف به چه شکل است؟
ما این تخلف را اعلام کردیم و مستندات نشان از تخلف دارد. ما باید متخلفین را با تکمیل پرونده بفرستیم به دادسرای جرایم کارکنان دولت و بعد از آن باید از طریق سیستم قضائی کشور این تخلفات پیگیری شود.

 

 
[ دوشنبه 12 مرداد 1388 ] [ 05:44 ق.ظ ] [ علی رضوی ]
.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :